Kaspersky Vulnerability Management-ის გამოშვება
Kaspersky Laboratory-მ გამოაცხადა Kaspersky Vulnerability Management (Kaspersky VM) — მოწყვლადობების ცენტრალიზებული ძიებისა და მართვის, აგრეთვე მარეგულირებელ მოთხოვნებთან შესაბამისობის კონტროლის გადაწყვეტის გამოშვების შესახებ.
Kaspersky VM პოულობს ორგანიზაციის IT ინფრასტრუქტურის სუსტ წერტილებს, აწესრიგებს მათ პრიორიტეტულობის მიხედვით რეალური რისკების გათვალისწინებით და კომპლექსური მიდგომის წყალობით საშუალებას იძლევა, ხარვეზები ინციდენტების დადგომამდე აღმოიფხვრას. გადაწყვეტა განკუთვნილია ნებისმიერი სფეროს კომპანიებისთვის, რომელთა ინფრასტრუქტურაშიც მინიმუმ 10 მოწყობილობა ფუნქციონირებს.
თავდამსხმელები აქტიურად იყენებენ ხელოვნურ ინტელექტს ახალი ხარვეზების მოსაძებნად, რის გამოც მათი რიცხვი მუდმივად იზრდება, ხოლო აღმოჩენასა და გამოყენებას შორის დრო მცირდება. ინფორმაციული უსაფრთხოების (Cybersecurity) გუნდებს ყოველთვის არ აქვთ მკაფიო წარმოდგენა იმის შესახებ, თუ რომელი მოწყვლადობა აღმოფხვრან პირველ რიგში, ხოლო პატჩების დანერგვის ხანგრძლივი ციკლი კიბერშეტევების რისკს ზრდის. Kaspersky Vulnerability Management-ის გადაწყვეტა გეხმარებათ ამ გამოწვევებთან გამკლავებაში — ის არა მხოლოდ აფიქსირებს ხარვეზებს, არამედ მიუთითებს კიდეც, თუ რომელი მათგანია სასწრაფოდ მოსაგვარებელი.
- არ ტოვებს მოწყვლადობებს „მომავლისთვის“. Kaspersky VM მუდმივად ასკანირებს კომპანიის IT აქტივებს, ადგენს დავიწყებულ ან ადრე უცნობ მოწყობილობებს, აგრეთვე ამოწმებს მიმდინარე კონფიგურაციებს უსაფრთხოების სტანდარტებთან და მარეგულირებელ მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე. გადაწყვეტა პოულობს და პრიორიტეტს ანიჭებს მოწყვლადობებს საფრთხეების ტენდენციებისა და მსგავსი ნაკლოვანებების გამოვლენის სიხშირის გათვალისწინებით კონკრეტულ სფეროში. ეს ეხმარება IT-უსაფრთხოების სპეციალისტებს, დაუყოვნებლივ განსაზღვრონ, რომელი ხარვეზები მოითხოვს დაუყოვნებლივ რეაგირებას.
- კომპლექსური მიდგომა. Kaspersky VM ინტეგრირებულია Kaspersky Security Center-ში IT სისტემებისა და უსაფრთხოების საშუალებების სამართავად მოწყვლადობების აღმოფხვრის მოდულით. გარდა ამისა, გადაწყვეტა ავტომატურად გადასცემს მონაცემებს აღმოჩენილი საფრთხეების შესახებ Kaspersky SIEM-ში, ხოლო ღია API-ის არსებობა საშუალებას იძლევა, ეს ინფორმაცია სხვა პროდუქტებსაც გაუზიაროს.
- აგენტური და ქსელური სკანირება. სხვა უპირატესობებს შორისაა პორტებისა და სერვისების ქსელური სკანირება, აგრეთვე აგენტური სკანირება, რომელიც მუშაობს სამუშაო სადგურებსა და სერვერებზე არსებულ Kaspersky-ის აგენტებზე დამატებითი პროგრამული უზრუნველყოფის დაყენებისა და სერვისული სააღრიცხვო მონაცემების გადაცემის გარეშე. გადაწყვეტა მხარს უჭერს blackbox/whitebox სკანირებას, რაც საშუალებას იძლევა მოწყვლადობები მოიძებნოს არა მხოლოდ ორგანიზაციის IT ინფრასტრუქტურის სრული ინფორმაციის არსებობისას, არამედ კომპანიის სისტემებზე წვდომის გარეშეც.
- ექსპერტიზა მოწყვლადობების ძიებაში. Kaspersky VM აყალიბებს ანგარიშს აღმოჩენილი საფრთხეების შესახებ, რომელიც გამდიდრებულია Kaspersky Laboratory-ის ექსპერტიზით: კომპანიის ცოდნის ბაზა შედგება 370 ათასზე მეტი გამოვლენილი მოწყვლადობისა და 600-ზე მეტი წესისგან IT აქტივების დარგობრივ სტანდარტებთან და შიდა კორპორატიულ იბ-წესებთან შესაბამისობის შესამოწმებლად..
პროდუქტის ლიცენზიები გაიცემა ერთ, ორ ან სამწლიანი გამოწერით (ლიცენზირება ხდება დამკვეთის ინფრასტრუქტურაში არსებული კვანძების რაოდენობის მიხედვით). დამკვეთებს შეუძლიათ აირჩიონ ტექნიკური მხარდაჭერის ორი ტიპი: Premium და Premium Plus, რომელთა პასუხის დროც ერთ საათზე ნაკლებია. მუშაობის დასაწყებად საკმარისია ლიცენზიის შეძენა და პროგრამული უზრუნველყოფის დანერგვა თქვენს ინფრასტრუქტურაში.
უპირატესობები:
- ორგანიზაციის აქტივებისა და მოწყვლადობების გამჭვირვალობა და კონტროლი;
- რეაგირების ციკლის დაჩქარება და მოწყვლადობების აღმოფხვრის საშუალო დროის შემცირება;
- მარეგულირებელ და დარგობრივ მოთხოვნებთან შეუსაბამობის რისკების შემცირება;
- ნატივური (მშობლიური) ინტეგრაცია Kaspersky Endpoint Security პროდუქტებთან;
- იბ-გუნდების ეფექტიანობის გაზრდა - ნაკლები ხელით შესასრულებელი სამუშაო, მეტი ავტომატიზაცია.
გაიგეთ მეტი გადაწყვეტის გვერდებზე:
Kaspersky Laboratory-ის გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებული შეკითხვებით გთხოვთ მიმართოთ მისამართზე: info@monttech.ge.

Launch of Kaspersky Vulnerability Management
Kaspersky has launched a new solution — Kaspersky Vulnerability Management (Kaspersky VM), designed for centralized vulnerability discovery and management, as well as regulatory compliance monitoring.
Kaspersky VM identifies weaknesses across an organization’s IT infrastructure, prioritizes them based on actual risk, and uses a comprehensive approach to help remediate vulnerabilities before they result in security incidents. The solution is suitable for organizations across all industries with at least 10 devices in their IT infrastructure.
Cybercriminals are actively using AI to discover new vulnerabilities. As a result, the number of vulnerabilities continues to grow, while the time between their discovery and exploitation is becoming shorter. Security teams do not always have a clear understanding of which vulnerabilities should be addressed first, while lengthy patching cycles increase the risk of cyberattacks. Kaspersky Vulnerability Management helps address these challenges by not only identifying vulnerabilities but also recommending which ones should be remediated as a priority.
• Never leave vulnerabilities for later. Kaspersky VM continuously scans an organization’s IT assets, identifying forgotten or previously unknown devices and checking current configurations against security standards and regulatory requirements. The solution detects and prioritizes vulnerabilities based on threat trends and the frequency with which similar weaknesses are exploited in a particular industry. This enables security teams to immediately identify vulnerabilities that require urgent attention.
• A comprehensive approach. Kaspersky VM is integrated with Kaspersky Security Center for managing IT systems and security solutions and includes a vulnerability remediation module. In addition, the solution can automatically transfer information about identified threats to Kaspersky SIEM, while an open API enables this information to be shared with other products and solutions.
• Agent-based and network scanning. Other key capabilities include network scanning of ports and services, as well as agent-based scanning using existing Kaspersky agents deployed on workstations and servers. This eliminates the need to install additional software or provide service account credentials. The solution supports both black-box and white-box scanning, enabling organizations to identify vulnerabilities both when comprehensive information about the IT infrastructure is available and when direct access to internal systems is not possible.
• Expertise in vulnerability discovery. Kaspersky VM generates reports on identified vulnerabilities enriched with Kaspersky’s cybersecurity expertise. The company’s knowledge base includes more than 370,000 identified vulnerabilities and over 600 rules for assessing IT assets against industry standards and internal corporate security policies.
Product licenses are available on a one-, two-, or three-year subscription basis and are licensed according to the number of nodes in the customer’s infrastructure. Customers can choose between two technical support options: Premium and Premium Plus, with a response time of less than one hour. To get started, customers simply need to purchase a license and deploy the software within their infrastructure.